Труборізи – види, призначення, виробники
Монтаж, ремонт та демонтаж трубопроводів, систем водопостачання, опалення та каналізації, а також роботи в сервісі автомобілів або побутової техніки не обходяться без маніпуляцій з трубами та трубними з'єднаннями, в ході яких необхідне різання труб різних діаметрів з різних матеріалів.
Професійна робота вимагає професійних інструментів, до яких належать спеціальні пристрої - труборізи, що дозволяють здійснювати різання труб швидко, чисто і без застосування зайвих зусиль.
Незважаючи на цілком однозначну назву цього типу інструменту, класифікація труборізів досить різноманітна. Труборізи розрізняють за такими параметрами:
- Принцип роботи
- Тип приводу
- Конструктивні особливості
- Області застосування
- Продуктивність
- Розміри та вага
- Матеріал виготовлення
Спробуймо розібратися, який вид труборіза слід вибирати для виконання тих чи інших операцій під час роботи з мідними трубами.
Незважаючи на величезну різноманітність видів труборізів, мова про які йтиметься далі, все безліч спеціального інструменту для механічного розрізання труб можна розділити за принципом роботи на два види:
- Орбітальні труборізи
- Стаціонарні труборізи
Орбітальне різання проводиться за допомогою труборіза при нерухомо закріпленій деталі. Навколо цієї осі фіксується інструмент, а його ріжуча частина здійснює круговий рух. Труборізи орбітального типу дозволяють працювати з уже змонтованими трубопроводами та в умовах обмеженого простору.
Для стандартного різання ще не змонтованих труб, як правило, використовуються стаціонарні труборізи, принцип роботи яких полягає у обертанні деталі щодо поздовжньої осі в зафіксованому нерухомому інструменті.
Втім, для промислових потреб існують труборізи, які використовують інші – не механічні – принципи роботи:
- кумулятивний,
- лазерний,
- плазмовий.
Кумулятивне різання застосовується для сталевих труб діаметром до 1500 мм з товщиною стінок до 30 мм. Прорізування стінок таких труб проводиться за рахунок високошвидкісного кумулятивного струменя, що виникає в момент вибуху зарядів у двох спеціальних кільцях, що встановлюються на трубу в місці передбачуваного розрізу.
Лазерне різання труб застосовується для точного різання труб під різними кутами з високою швидкістю у промислових масштабах. Вона здійснюється на спеціальних верстатах із ЧПУ.
Плазмові труборізи – автоматичні програмовані верстати з ЧПУ – застосовуються для розкрою та фігурного різання труб з різних сплавів. Найчастіше це автоматичний верстат із ЧПУ, що працює спільно з ПЗ.
Залежно від того, яка сила приводить у дію різальний механізм труборізу, вони поділяються на такі типи:
- Ручний
- Електричний
- Гідравлічний
- Пневматичний
- Ручні труборізи
Ручні труборізи застосовуються для різання труб обмеженого спектра діаметрів та при необхідності виконання невеликого обсягу робіт. Вирізняють компактність, невелику вагу, мобільність, відсутність шуму в процесі роботи. Застосовуються переважно у побуті, під час проведення ремонтних робіт комунальних комунікацій та систем.
Електричні труборізи. Електричні труборізи мають високу продуктивність, так як відрізний диск в них приводиться в рух за допомогою електродвигуна. Тому вони знаходять своє застосування за таких видів робіт, де потрібно виконання великого обсягу робіт з різання труб в одиницю часу.
Необхідність підключення до джерела живлення обмежує широту використання електричного труборіза. Втім, забезпечити мобільність та незалежність від наявності електричної мережі можуть моделі акумуляторного типу. Рівень шуму під час роботи будь-якого електричного труборіза досить високий.
Пневматичні труборізи
Ріжучі частини пневматичних труборізів приводяться в дію за рахунок стисненого повітря, яке нагнітається спеціальною компресійною установкою.
За рівнем ефективності значно перевершують ручні моделі, рівень шуму компресора відносно високий.